Palkitut

Alue- ja kansallisissa kilpailuissa sijoittuneet KRC:n jäsenet palkitaan vuosittain järjestetyn joulutapahtuman yhteydessä. Palkittaville jaetaan kiertopalkinnot, pikkupokaalit, mitalit ja ruusukkeet.

Seuran jäsenistä 30 henkilöä on valmistunut hevosalan ammatteihin seura- ja ratsastuskoulutoimintamme innoittamina. He toimivat esimerkillisinä tiennäyttäjinä koko harrastajakunnallemme tiedon ja taidon hankinnasta sekä sen eteenpäin jakamisesta.

VUODEN HEVOSHOITAJA

1984 Kirsi Seppä
1985 Piia Pantsu
1986 Maarit Tammelin
1987 Stina Jukkara
1988 Raisa Haapamäki
1989 Leena Kosonen
1990 Sanna Vakkari
1991 Eija Parkkinen
1992 Sanna Vakkari
1993 Hanna Niemi
1994 Salla Korhonen
1995 Maija-Leena Lappalainen
1996 Maija-Leena Lappalainen
1997 Anna Häkli
1998 Maija-Leena Lappalainen
1999 Suvi Ravi
2000 Suvi Ravi
2001 Suvi Ravi
2002 Elina Lekander
2003 Elina Lekander
2004 Iida Koskela
2005 Sanni Ampuja
2006 Sanni Ampuja
2007 Anni Vilkki
2008 Eveliina Savenius
2009 Anniina Takanen
2010 Janette Heikkilä
2011 Jessica Danska
2012 Juuli Koivunen
2013 Jasmin Pakkala
2014 Jasmin Pakkala
2015 Alisa Haaja
2016 Elli Lonka
2017 Vilhelmiina Leonen
2018 Katri Martikainen
2019 Matilda Lonka

SEURAN VUODEN JUNIORIMESTARI (ulkomestaruus)

1990 Maarit Tammelin - My Choice & Chance
1991 Marjo Sutinen – Højtoftens Laika
1992 Sanna Vakkari – Venriejettos
1993 Katri Siiropää – Squirrel
1994 Hanna-Kaisa Sihvola – Llanwydalis Beauty
1995 Hanna-Kaisa Sihvola – Llanwydalis Beauty
1996 Anni Kaaro – Jerriman ja Satu Kirtola – Go-Lightly
1997 Henrikki Pajulahti – Highlights
1998 Henrikki Pajulahti – Brendon Sailor
1999 Henrikki Pajulahti – Velvet
2000 Lotta Eloranta – Emir
2001 Pauliina Parikka – Go-Lightly
2002 Suvi Ravi - Jarl
2003 Lotta Eloranta – Kritias
2004 Suvi Ravi – Lars
2005 Elina Lekander – Kashaya de Kenzo
2006 Iida Koskela – Timon
2007 Iida Koskela – Crojetan
2008 Anni Vilkki – Arnold
2009 Sanni Ampuja – Basn
2010 Anniina Takanen – Astorija II
2011 Iida Koskela – Karino III
2012 Anniina Takanen – Karino III
2013 Sini Luukas- Uno Menuett
2014 Nelli Karhu- Macchiato L
2015 Åsa Peltola - Cargo
2016 Anniina Poikela – Kotalan Glimrende Rosa
2017 Senni Ihalainen - Camé
2018 Sara Koivikko - Zaha Du Syrius
2019 Erin Palviainen - Perle V

SEURAN VUODEN JUNIORIMESTARI NUOREMMAT JUNIORIT (ulkomestaruus)

2016 Sara Koivikko - Zaha Du Syrius
2017 Sara Koivikko - Zaha Du Syrius

SEURAN VUODEN SENIORIMESTARI (ulkomestaruus)

1990 Eeva Säyriö – Brendon Just Jasper
1991 Eeva Säyriö – Brendon Just Jasper
1992 Eeva Säyriö – Brendon Just Jasper
1993 Helena Varis – Ibsalon
1994 Inka Eloranta – Helvi Nyyssönen
1995 Marjo Pajulahti - Lebedjan
1996 Marjo Pajulahti - Lebedjan
1997 Inka Eloranta – Go-Lightly
1998 Marjo Pajulahti – Jillaroo
1999 Inka Eloranta – Go-Lightly
2000 Satu Kirtola – Go-Lightly
2001 Henrikki Pajulahti – Nuker
2002 Maija Tuomi – Liberii
2003 Terhi Nurmivaara – Go-Lightly
2004 Marianne Karhu – Siitake
2005 Tiina Ruotjoki – Go-Lightly
2006 Satu Siven – Hugo
2007 Margit Hållman – Jarl
2008 Anna-Maija Aronen – Go-Lightly
2009 Oona Ettanen – Verona
2010 Anna-Maija Aronen – Mellistiina
2011 Outi Knutti – Basn
2012 Lotta Vuorinen – Gibsons
2013 Eveliina Savenius- Gibsons
2014 Lotta Vuorinen- Parek
2015 Vilhelmiina Leonen - Zidan
2016 Oona Ettanen – Casmir Son
2017 Anniina Poikela - Kotalan Glimrende Rosa
2018 Vilma Pirttiniemi - La Cenicienta
2019 Sanna Vakkari - Gibsons II

KOULURATSASTUS-kiertopalkinto

1993 Stina Jukkara
1994 Satu Kirtola
1995 Salla Korhonen
1996 Anni Kaaro
1997 Krista Ukkola
1998 Krista Ukkola
1999 Anni Kaaro
2000 Pauliina Parikka
2001 Lotta Eloranta
2002 Lotta Eloranta
2003 Lotta Eloranta
2004 Maija Tuomi
2005 Niina Vanhala
2006 Veera Kirjalainen
2009 Salla Haikonen
2010 Anniina Takanen
2011 Veera Kirjalainen
2012 Noora Nisula
2013 Noora Nisula
2014 Noora Nisula
2015 Noora Nisula
2016 Noora Nisula
2017 Noora Nisula
2018 Noora Nisula
2019 Noora Nisula

ESTERATSASTUS-kiertopalkinto

1990 Piia Pantsu
1991 Piia Pantsu
1992 Piia Pantsu
1993 Marjo Pajulahti
1994 Sirpa Purasmaa
1995 Marjo Pajulahti
1996 Sanna Ahola
1997 Henrikki Pajulahti
1998 Henrikki Pajulahti
1999 Henrikki Pajulahti
2000 Marjo Pajulahti
2001 Marjo Pajulahti
2002 Marjo Pajulahti
2003 Marjo Pajulahti
2004 Pauliina Parikka
2005 Marjo Pajulahti
2006 Henrikki Pajulahti
2007 Henrikki Pajulahti
2008 Henrikki Pajulahti
2009 Henrikki Pajulahti
2010 Henrikki Pajulahti
2011 Henrikki Pajulahti
2012 Henrikki Pajulahti
2013 Henrikki Pajulahti
2014 Henrikki Pajulahti
2015 Henrikki Pajulahti
2016 Henrikki Pajulahti
2017 Henrikki Pajulahti
2018 Henrikki Pajulahti
2019 Julia Haikonen

KENTTÄRATSASTUS-kiertopalkinto I

1985- 1992 Seuran menestynein kenttäratsastaja: Piia Pantsu

KENTTÄRATSASTUS-kiertopalkinto II

1993 Sirpa Purasmaa
1994 Sirpa Purasmaa
1995 Hanna-Kaisa Sihvo
1996 Hanna-Kaisa Sihvo
1997 Henrikki Pajulahti
1998 Henrikki Pajulahti
1999 Marjo Pajulahti
2000 Lotta Rajamäki
2001 Suvi Lahtinen
2013 Anniina Takanen
2014 Anniina Takanen
2015 Anniina Takanen
2016 Anniina Takanen
2017 Anniina Takanen
2018 Roosa Kiilavuo

E.S. RIDING CLUB- CUP- kiertopalkinto

1995 Henrikki Pajulahti
1996 Henrikki Pajulahti
1997 Maija-Leena Lappalainen
1998 Pauliina Parikka
1999 Hillamari Lautala
2000 Hillamari Lautala
2001 Anna Kämäräinen
2002 Iiris Juura
2003 Tiina Ruotjoki
2004 Tiina Ruotjoki
2005 Tiina Ruotjoki
2006 Tiina Ruotjoki
2007 Milla Ruotjoki
2008 Tiina Ruotjoki
2009 Maria Salminen
2010 Anniina Takanen
2011 Anniina Takanen
2012 Eveliina Savenius
2013 Åsa Peltola
2014 Åsa Peltola
2015 Åsa Peltola
2016 Anniina Poikela
2017 Vilma Pirttiniemi
2018 Jasmin Pakkala
2019 Outi Knutti

Kilparatsastajan kannustuspalkinto
LAHJAKAS JUNIORI, NUORI RATSASTAJA tai SENIORI

1990 Piia Pantsu
1991 Stina Jukkara
1992 Sirpa Purasmaa
1993 Marjo Pajulahti
1994 Hanna-Kaisa Sihvo
1995 Sanna Vakkari
1996 Henrikki Pajulahti
1997 Krista Ukkola ja Satu Kirtola
1998 Tea Kuparinen
1999 Pauliina Parikka
2000 Emmi Sundberg
2001 Lotta Eloranta
2002 Suvi Ravi
2003 Maija Tuomi
2004 Karoliina Toikka
2005 Veera Kirjalainen
2006 Jenna Kivimaa
2007 Maija-Leena Lappalainen
2008 Iida Koskela
2009 Anniina Takanen
2010 Eveliina Savenius
2011 Ella ja Milla Ruotjoki
2012 Elvi Kaakinen
2013 Peppi Niemi
2014 Åsa Peltola
2015 Nelli Karhu (lisäpokaali Roosa Kiilavuo)
2016 Maria Salminen (lisäpokaali Alisa Haaja)
2017 Julia Haikonen
2018 Vilna Varis
2019 Vilhelmiina Leonen (lisäpokaali Laila Tiainen)

Vuoden Juniorivalmentaja

2015 Henrikki Pajulahti
2016 Noora Nisula
2017 Stina Jukkara
2018 Erja Saartia
(Vuoden Juniorivalmentaja -palkinnon seuralle ovat lahjoittaneet Valo ja Veikkaus)